Pontosan 100 évvel ezelőtt a német építész, Herman Sörgel előállt a világtörténelem egyik legösszetettebb építési projektjével, az Atlantropa-projekttel. A világháborúk közötti években komolyan vitatkoztak róla az országok vezetői, bár ma már elképzelhetetlennek tűnik egy ilyen beavatkozás a természetbe.
A projekt alapötlete két hatalmas gát volt: az egyik a Gibraltári-szorosnál, a másik a Boszporusznál. A két gát tulajdonképpen teljesen elválasztaná a Földközi-tengert az óceánoktól, ezáltal mesterségesen csökkenteni lehetne a vízszintjét, ráadásul Európa gyakorlatilag összeolvadna Afrikával, ami megkönnyítené az európai érdekek védelmét Afrikában.
A gátak olyan jelentősen csökkentenék a vízszintet, hogy az Adriai-tenger gyakorlatilag eltűnne, és Horvátország sziget nélkül maradna, mivel az egész szárazfölddé válna. A projekt az 1920-as és 1930-as években érte el a népszerűsége csúcsát, de 52-ben, Sörgel halála után elvesztette a támogatóit. Az alábbi térkép megmutatja, hogyan nézne ki Európa és Afrika, ha létrejött volna az Atlantropa-projekt:
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK