Amikor valaki beteg, gyakran előfordul, hogy a tünetek miatt rosszul érzi magát az illető. Különösen a férfiakról terjedt el azonban az a sztereotípia, hogy szeretnek jobban panaszkodni annál, mint amit a betegségük indokol, különösen akkor, ha náthától szenvednek.
A legújabb kutatások azonban kimutatták, hogy egyáltalán nem túloznak ilyenkor a férfiak, ugyanis a testük felépítéséből fakadóan tényleg érzékenyebbek bizonyos betegségekre. A Liked.hu-nál most feltárjuk, hogy pontosan miért van ez.
“Férfi nátha”
Az oxfordi és a cambridge-i szótárban is megtalálható ez a kifejezés (man flu), mely a közönséges náthához hasonló betegségként van definiálva, de mégis erősebb lehet, ha az illető férfi. Tudósok egy csoportja ezért kutatásba kezdett, hogy egyértelmű magyarázatot adjon a jelenségre.
Az egerek és az immunrendszer
Gyakran használnak egereket az emberekkel kapcsolatos orvosi kutatásokhoz, mivel a tudósok meglepően jól képesek tanulmányozni általuk az emberi test viselkedését. Ebben az esetben is rágcsálók immunrendszerét vizsgálták, figyelembe véve a nemüket, életkorukat és a náthára adott reakciójukat. Arra a következtetésre jutottak, hogy a nőstény egerek az ösztradiol nevű női hormon miatt erősebb immunrendszerrel rendelkeznek, mint a hím egerek.
Az immunszuppresszív hatás az emberben
A férfiak és a nők között is hasonló különbségekre lehetünk figyelmesek, ha az immunrendszerüket vizsgáljuk. Kutatások kimutatták, hogy a férfiak esetében több problémát okoz, ha légúti betegségekben szenvednek. A férfiak tesztoszteronjának ugyanis immunszupresszív hatása van, amely csökkenti a nátha ellen használt gyógyszerek hatását, emiatt pedig súlyosabb tüneteket produkálhatnak, mint a nők.
Túloznak-e vagy sem a férfiak, amikor a nátháról panaszkodnak?
A hormonok szerepe az emberek immunrendszerében jelentős szerepet játszott ebben a kutatásban. A nőknél az ösztriadol immunvédőként működik, ezért kevésbé valószínű, hogy megbetegszenek vagy megfáznak.
Eközben a férfiaknál a tesztoszteron épp ellenkező hatást vált ki, vagyis kiszolgáltatottabbá teszi őket nem csak a nátha, de sok más egyéb betegség elkapására is, melyek erősebb tünetekkel jelentkezhetnek az esetükben.
Megállapítható tehát, hogy a korábban említett szótárakban is szereplő „férfi nátha” kifejezés valóban létezik. A férfiak ugyanis gyakrabban náthásak, mint a nők, és erőteljesebb tüneteket produkálhatnak. Alighanem ezért született meg az a sztereotípia is, hogy a férfiak eltúlozzák a tüneteiket, amikor betegek.
Mi a véleményed ennek tudatában a férfiak panaszkodásáról? Szerinted még mindig túloznak, vagy igazat mondanak?
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK