A kínai élet 14 furcsa jellemzője, amin a nyugati emberek könnyen meglepődnek

    Bármit is gondolsz Kínáról, gondold át újra. Addig ugyanis nem alkothatsz róla igazán átfogó véleményt, míg meg nem ismered ennek az ősi országnak és annak lakóinak különlegességét. A kínaiak csodálatos módon képesek egyesíteni az évszázados bölcsességeket a mai modern és fejlett életszemléletekkel. Kultúrájuk egy színes világ, melyről minél többet tanulsz, annál inkább meglepődsz.

    HIRDETÉS

    A Liked.hu-nál minket is mindig képes meglepni ennek a különleges országnak a kultúrája, ezért örömmel osztunk meg veletek néhány érdekes tényt, melyet nemrég tanultunk vele kapcsolatban.

    • Kínában nemrég egy törvényt fogadtak el, mely arra kötelezi a fiatalokat, hogy kötelesek meglátogatni az idős hozzátartozóikat. A törvény több szempontból rizikós, például azért, mert nincs benne megállapítva az “ideális” látogatási rendszeresség, szóval, ha egy idős nagymama úgy ítéli meg, hogy az unokája nem látogatja elég gyakran, akkor minden gond nélkül beperelheti őt és valószínűleg nyerni is fog. A fiatalok épp ezért igyekeznek minél több időt az idős rokonokkal tölteni.
    • Sok egyedülálló férfi és nő kénytelen hallgatni a rokonoktól, hogy miért nem talál már magának valakit, ez alól pedig a kínai fiatalok sem kivételek. Létezik azonban náluk egy speciális szolgáltatás, mellyel partnert lehet bérelni az ilyen családi összejövetelekre. A felbérelt férfi vagy nő eljátssza, hogy az illető párja, és megpróbál minél lenyűgözőbb alakítást nyújtani a család előtt.
    • A kínaiak a nőiesség jelének tartják az úgynevezett “sajiao“-t, vagyis színlelt hisztériát, amit akkor adnak elő a nők, ha nem kapják meg a párjuktól azt, amit szeretnének. A nők ilyenkor összekulcsolt kezekkel a lábukat a földhöz csapkodják a nyilvános helyeken, például bevásárlóközpontokban, és a többi ember elnézi neki, hogy úgy viselkedik ilyenkor, mint egy kisgyerek, senki sem fogja őt hibáztatni ezért.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Kínaiak élete

    • A kínaiak nagyon szívesen segítenek egy külföldinek, még akkor is, ha igazából nem tudnak. Gyakran előfordul például, hogy a külföldi turisták útbaigazítást kérnek a helyiektől, de a segítségükkel végül még jobban eltévednek, mint nélküle. Ez nem azért van, mert a kínaiak rosszat akarnak, hanem épp ellenkezőleg, még akkor is próbálnak segíteni másoknak, ha nincs meg hozzá a kellő ismeretük.
    • A kínai nagyvárosok utcáin a járdákat speciális választóvonal osztja szét. A vonal egyik oldalán a telefon nélküli járókelők sétálnak, míg a másikon azok, akik folyamatosan az okostelefonjuk képernyőjét bámulják. A városvezetés így próbálja megvédeni a gyalogosokat az ütközés okozta fizikai és anyagi sérülésektől.

    Kínai utca

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    • A kínaiak igyekeznek a feng shoui szabályai szerint harmonizálni az őket körülvevő teret, hogy elriasszák maguktól a balszerencsét. Úgy gondolják, hogy ha a létfontosságú energia nem tud keringeni a ház körül, mert a bútorok vagy dekorációk az útját állják, akkor balszerencse fogja érni őket az életben.
    • A kínai emberek hihetetlenül szeretik a tücsköket. Már egészen az ősidők óta tekintenek rájuk háziállatként. A Bernardo Bertolucci által rendezett Oscar-díjas “Az utolsó császár” című filmben is van egy tücsök barátja a főszereplőnek. Sokan nem tudják azonban, hogy ez nem csak a filmekre jellemző, a kínai városokban ma is gyakran látni cipősdobozzal a kezükben sétáló öregeket, akik bizony a tücskeiket sétáltatják ilyenkor. A fiatalabbak körében sem ismeretlen a tücskök háziállatként tartása, ám ők gyakran versenyeket is rendeznek a kedvenceiknek.

    Kínai érdekességek

    • A kínaiak mindig képesek ámulatba ejteni a találmányaikkal. Nemrég kifejlesztettek egy automata házassá-nyilvánító gépet. Már szeptember elején működésbe hozták az első ilyet Hszian városában. A géphez csak oda kell menniük az ifjú pároknak a személyiségüket igazoló dokumentumokkal, beszkennelni őket, majd a gép automatikusan férjnek és feleségnek nyilvánítja őket, és rögzíti is a kapcsolatukat az állami nyilvántartásban.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

    • Kína egyes régióiban a diáklányoknak tilos rendes melltartót viselni az államvizsgákon. A helyzet az, hogy az ilyen vizsgákon minden diákot fémdetektorral ellenőriznek, hogy minimálisra csökkentsék a puskázás és csalás esélyét, a melltartók fém pántja pedig könnyen beriaszt ilyenkor. A vizsgázni készülő lányok ezért ilyenkor általában sportmelltartót húznak a hagyományos melltartók helyett.

    Kínai melltartó

    • Az ősi Kínában a nők egy titkos hieroglif írást hoztak létre, mely olyan heroglifákat tartalmazott, amit nem értettek a férfiak. A Nü-su írást azért hozták létre, hogy elrejtsék a titkaikat a férfiak elől.
    • Amikor valaki másnak mesélünk magunkról, álltalában a mutatóujjunkkal a mellkasunkra mutogatunk vagy rátesszük a tenyerünket, hogy még inkább nyomatékosítsuk, hogy velünk kapcsolatos a mondanivalónk. A kínaiak ilyenkor az orrukra mutogatnak.
    • Az egész világon egyedül a kínai IKEA üzletekben engedik meg a vásárlóknak, hogy ne csak rájuk feküdve próbálják ki a különféle ágyakat és kanapékat, hanem szó szerint aludjanak is egyet rajta. Az IKEA vezetői a nemzet sajátosságait elismerve döntött úgy, hogy megengedik ezt a vásárlóknak, és az alkalmazottaiknak is megtiltják, hogy felébresszék ilyenkor a boltban szunyókáló embereket.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Kínai ikea

    • Míg a nyugati országokban az udvarias üdvözlés magába foglalja azt is, hogy megkérdezzük a másiktól, “hogy van” vagy “mi újság”, addig a kínai nyelveben az udvariasság alapszabálya szerint ilyenkor az emberek arról érdeklődnek a beszélgetőpartnerüknél, hogy “ettek-e már ma rizst”. Egyébként ilyenkor illik igennel válaszolni, függetlenül attól, hogy ez igaz-e vagy sem.
    • A kínai hétköznapokban a látszatra 40 év felettinek tűnő nőket vagy férfiakat – például a bolti eladókat – “főnök”-nek szokás szólítani. Hasonló a helyzet más emberek gyerekeivel, őket szintén gyakran “főnöknek” szokták hívni a kínai emberek, bár ilyenkor értelemszerűen inkább “kis barát” olvasata van ennek a megszólításnak.

    kínai gyerekek

    Jártál már Kínában? Szeretnéd személyesen is látni ennek a sokrétű országnak a kultúráját?

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK