- Ha az adott vendég először jár nálad, akkor először vezesd körbe, mutasd meg, hol pakolhatja le a cuccait és hol készülhet el például a vacsorához, majd csak utána hívd, hogy csatlakozzon a többi vendéghez.
- Ha a vendégek italokat vagy ételeket hoznak ajándékba, akkor azokat mindig le kell tenni az asztalra, hogy minden jelenlévő vendég élvezhesse azokat.
- Ha sürgősen el kell hagynod az összejövetelt, akkor szólj a házigazdának, és kérj tőle bocsánatot, amiért távoznod kell. Nem kell elbúcsúznod minden vendégtől egyenként, ezzel ugyanis könnyen tönkre teheted az egyébként boldog légkört, amitől esetleg mások is úgy érezhetik, hogy ideje hazamenni.
- Ha meleged van, ne kezd el törölgetni az izzadtságot a tarkódról és az arcodról a szalvétával. Egyszerűen szólj a pincérnek, hogy kapcsolja be a légkondicionálót.
- Semmilyen esetben se vedd elő a kozmetikai szereket egy nyilvános helyen.
- Ha meg kell fésülnöd magad, vagy igazítanod kell a sminkeden, akkor menj ki a mellékhelyiségbe.
- Az etikett szabályai szerint rúzst használni az asztalnál ülve is szabad, azonban az alapozó vagy például a szempillaspirál használatához már mindenképpen el kell vonulni másoktól.
- Amikor telefonon beszélgetsz egy idegen emberről, ne tegezd őt. Még akkor sem, ha olyan a hangja, mint egy kisgyereké – ez gyakran félrevezető.
- Próbáld meg otthon is alkalmazni az illemtan szabályait. Például, ha valakinek szólni akarsz, akkor fontos, hogy ne ordibálj neki az egyik szobából a másikba, ez ugyanis azontúl, hogy illetlen és rossz benyomást kelt, hosszútávon akár rossz szokássá is alakulhat.
- Először ne a saját poharadba tölts. Ha felálltál például, hogy vizet önts a kancsóból, először mindig kérdezd meg a közvetlen közeledben ülőket, hogy kérnek-e.
- Mások tányérjain átnyúlni mindig illetlen, ezért próbálj meg azokból az ételekből válogatni, amik a közvetlen közeledben találhatók.
- A leveses kanalat nem szabad az asztalra tenni sem evés közben sem után. Mindig hagyd a kanalat a tányérban, és ne érjen az abroszhoz.
- A csésze teát úgy kell inni, hogy az ujjaiddal megfogod csésze fülét, míg a kávét például úgy, hogy az egyik ujjadat átdugod a csésze fülén.
- Ne feledd, hogy a munkahelyeden nem illik az asztalra tenni a táskádat, a kalapodat és a sminkkészletedet sem. Mindig keress egy megfelelő helyet ezeknek.
- Ha alacsony székben vagy kanapén ülsz, nem kell keresztezni a lábaidat úgy, hogy az egyiket a másikra teszed. Jobb, ha egyszerűen térdnél összenyomod őket, és egy kicsit oldalra billented. Keresztezheted is a lábaidat, ám ilyenkor csak annyira, hogy az egyiket a másik mögé teszed.
- Ha egy adott helyre érkezve nincs ruhafogas vagy ruhásszekrény, akkor mindig meg kell kérdezni, hogy hová lehet akasztani a kabátot, és nem rögtön a szék háttámlájára tenni.
- Egy nyilvános tükör előtt bármikor megigazíthatod a frizurádat, ahogy az urak is a nyakkendőjüket, azonban nem szabad sminkelni vagy az urak esetében például újrakötni a nyakkendőt. Ehhez már a mellékhelyiségbe kell menni.
- Bizonyos esetekben egy nő ülhet kabátban, de ugyanez a szabály a férfiakra nem vonatkozik.
- Ha van ruhásszekrény vagy ruhatár, akkor oda be kell tenni mindent, amit magunkkal hoztunk: esernyőt, táskákat, aktatáskákat, stb. Egyedül a női kézitáskák azok, amik maradhatnak.
- Amikor egy nő beszáll az autóba, nem szabad “belépnie” az utastérbe. Elég oldalról ráülnie az ülésre, majd egyszerűen befordítani a lábait. Kiszálláskor először ki kell tenni az egyik lábat, majd kiszállni az autóból.
- A 21. században már nincs létjogosultsága annak az illemszabálynak, miszerint a férfinak mindig fel kell vennie a nőt, amikor együtt mennek valahova. Ha van saját kocsid, akkor megbeszélheted a férfival, hogy a megadott helyen találkozzatok, nem kell érted jönnie.
- Ha saját járművel érkeztél, akkor kérd meg a férfit, hogy búcsúzáskor kísérjen el a kocsidig, és győződjön meg arról, hogy biztonságban van. Természetesen felajánlhatod a férfinak, hogy hazaviszed őt, ha a közelben lakik.
- Végezetül pedig: egy autóban egy férfi és egy nő csak akkor ülhet egymás mellett a hátsó ülésen, ha jól ismerik egymást.
Az illemtan szabályai nagyon egyszerűek, és egy kis odafigyeléssel bárki megtanulhatja és elsajátíthatja őket. A mindennapokat írott és íratlan illemszabályok határolják, ezért biztos, hogy a környezetünk is hálás lesz azért, ha minden helyzetben illedelmesen és tiszteletreméltóan viselkedünk.
A Liked.hu-nál most összegyűjtöttük azokat a modern illemtani szabályokat, amiket feltétlenül ismerni kell ahhoz, hogy kivívjuk embertársaink tiszteletét, és nem mellékesen kényelmesebbé tegyük az életünk.
Amikor vendégeket fogadsz
Amikor Te vagy a vendég
Az étteremben
Kommunikációs etikett
Az asztalnál ülve
Általános szabályok
Nyilvános helyek
Autós illemszabályok
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK