13 ritka természeti jelenség, amiről csak nagyon kevesen tudnak

    Nem számít, hogy mennyit tudunk a bolygónkról és a minket körülvevő természetről, mindig lesz valami újdonság, ami csak arra vár, hogy felfedezzük. Épp úgy, mint a most következő 13 rendkívül ritka, kevesek által ismert természeti jelenség, melyek olyan elképesztő izgalmakat tárnak fel a szemünk előtt, melyekről ritkán tesznek említést az iskolai tankönyvek.

    HIRDETÉS
    1. 13 Nem a Csomolungma (Mount Everest) a legmagasabb hegy a Földön.

      Persze, ha csak a tengerszinttől kezdődő részt vesszük figyelembe, akkor a Csomolungma a maga 8 848 méteres magasságával valóban csúcstartó, viszont ha a hegységek tengerszint alatt található részét is hozzászámoljuk, akkor a Top 10-be sem kerül be. Ilyen tekintetben egyébként a Hawaiion található pajzsvulkán, a Mauna Kea a legnagyobb hegység, a maga 10 203 méteres magasságával.

    2. 12 A robbanó tó.

      A világ legtöbb tava általában a hirtelen mélyülés és a kiszámíthatatlan örvények miatt veszélyes, ám a Nyos-tó nem ilyen. A Nyos egy krátertó Afrikában, Kamerun Északnyugati tartományában. A Nyos továbbá egy úgynevezett „robbanó tó”, amelynek 1986-os kitörése több mint 1700 embert ölt meg.

      1986. augusztus 21-én egy limnikus kitörés hatalmas szén-dioxid felhőt vetett fel a Nyos-tóból, amely megfojtott 1700-1800 embert és mintegy 3500 háziállatot. A tudósok a veszély csökkentésére öt csövet terveztek levezetni a tó mélyébe, hogy felszínre hozzák a felgyülemlő gázok egy részét, de ezekből csak egy készült el. További csövek elhelyezését kockázatosnak tartják, ugyanis félő, hogy újabb kitörést indíthatnának el.

      A tó más módon is veszélyt jelent az alatta fekvő régióban élőkre. Természetes sziklafalai gyengülőben vannak, és ha egy földmozgás széttöri ezt a falat, hatalmas mennyiségű víz zúdulhat a mélyebben fekvő falvakra, egészen Nigériáig.

      HIRDETÉS
      HIRDETÉS
      HIRDETÉS
    3. 11 A homokdűnék éneklése.

      A videóban is hallható éneklést valójában a homokszemcsék súrlódása okozza. Minél nagyobb a mozgó homok tömege, annál hangosabb ez a hang. Néha a homok olyan hangot bocsájt ki, mintha orgonán játszanának – a videóban is hasonlót hallhatunk.

    4. 10 Ismeretlen óceánban élő állatfajok.

      Kevesen gondolnánk, de a valóság az, hogy piszok keveset tudunk a Föld óceánjaiban élő állatokról és növényekről. A tudósok megállapítása szerint a teljes óceán mintegy 5%-át ismerjük napjainkban, ami azt jelenti, hogy alig tudunk róla többet, mint a távoli galaxisokról, noha itt van közvetlen mellettünk a Földön. Ennek megfelelően persze a tudósok szinte hétről-hétre új tengeri állatokat fedeznek fel, a fenti képen látható élőlényeket például 2017. júniusában találták, Ausztrália közelében.

    5. 9 Az Antarktika a Föld legszárazabb helye.

      Ha a legszárazabb helyről kérdeznénk az embereket a döntő többségük valószínűleg valamilyen sivatagot tippelne a legszárazabb helynek a Földön és bár nem is járna messze a valóságtól, a bolygónk legszárazabb pontja azonban mégis az Antarktikán található. Azon belül is a McMurdo száraz völgy, ahol nem esett egy csepp csapadék sem nagyjából 2 millió éve – ennek megfelelően ez az egyetlen hely, amit kivételesen nem jég borít a Déli-Sarkon.

      HIRDETÉS
      HIRDETÉS
      HIRDETÉS
    6. 8 Néhány száz millió évvel ezelőtt a Föld viola színű volt.

      Tudósok egy csoportja meg van győződve róla, hogy a növények a múltban klorofill helyett (ez teszi zölddé a növényeket) egy teljesen eltérő színű pigmentet használtak. Ez a szín a lilának egy árnyalata lehetett, melynek köszönhetően maga a bolygónk is viola színben pompázhatott egykoron.

    7. A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK