A fürdőszoba és a WC általában a legnehezebben felújítható helyiségek a házban. Korlátozott helyen kell elhelyezni a vécét, a zuhanyt, a kádat, a mosdót, és sok esetben még el kell helyezni valahol egy mosógépet is, miközben nem szabad megfeledkezni azokról a tárolóhelyekről, amik elengedhetetlenek ahhoz, hogy széppé és kényelmessé tegyék számunkra a fürdőszobát.
A Liked.hu-nál tudjuk, hogy milyen nagy munkával jár egy ilyen feladat, ezért összegyűjtöttünk néhány olyan tipikus felújítási hibát, amit a leggyakrabban bánnak meg az emberek, illetve azt is megmutatjuk, hogyan kerülhetjük el ezeket.
12 Fűtési rendszerre csatlakoztatott törölközőszárító
Az emberek túlnyomó többsége központi fűtésre csatlakoztatja a fűtött törölközőtartóját. Ez a megoldás a legegyszerűbb és legolcsóbb: nincs szükség nagy változtatásokra, a fűtési díj pedig általában fix, és nem függ a csatlakoztatott radiátorok számától.
Ennek a lehetőségnek azonban van egy jelentős hátránya: az ilyen törölközőtartók ugyanis csak fűtési szezonban működnek. Ha a központi fűtést kikapcsolják, a fürdőszoba nyirkos és hideg hellyé válik.
A szakemberek azt tanácsolják, hogy válasszunk ezért környezetbarátabb és biztonságosabb elektromos modelleket. Ezek egész évben működhetnek, a modern változatok pedig már egyre kevesebb energiát fogyasztanak. Léteznek kombinált megoldások is, amelyek télen melegvízzel, nyáron pedig elektromos árammal fűthetők. Vannak olyan emberek is, akik a fűtött törölközőtartó helyett inkább a komplett falat fűtőpanellal szerelik fel. Ez talán a legjobb, de egyben legdrágább megoldás is az említettek közül.
11 Kádszegélyek és peremek
A kádperemekkel általában azokat a tervezési, munkavégzési és kialakítási hibákat kompenzálják, melyeket a felújítás során vétettek a szakemberek. Például kicsit több hely maradt, mint tervezték, a fennmaradó helyet pedig ilyenkor kárdperemmel töltik ki.
Az ilyen megoldások sok problémát tudnak okozni nekünk és az alsó szomszédoknak egyaránt. Ha a perem nem illeszkedik megfelelően, a víz előbb-utóbb elkezd lefolyni mellette a falon, és nem kizárt, hogy a szomszédokhoz is eljut.
Mindezen problémák elkerülése végett a fürdőszobát a fürdőkád méretének megfelelően kell megtervezni, a lehető legpontosabban. Először a fürdőkádat kell felszerelni, és csak utána foglalkozni a csempékkel, ügyelve arra, hogy tökéletesen illeszkedjenek a kádhoz.
10 Szilikontömítések
A mosdókagylók beszerelésekor az építők gyakran használnak gumi- vagy szilikontömítéseket, hogy ezekkel zárják le a vízvezetékek, bútorok és csempék találkozási pontját. Néhány év elteltével ezek azonban gyakran megsárgulnak, és tönkreteszik az összhatást. Arról nem is beszélve, hogy szivárogni kezdenek.
Ezen problémák többsége elkerülhető, ha a mosdókagylót minél pontosabban rögzítjük a falhoz. Célszerű csempe színű szilikonnal kitölteni a réseket, amik így gyakorlatilag teljesen láthatatlanok lesznek.
9 Nem megfelelő szellőzés
Még ha a szellőzés megfelelő is az otthonunkban, a fürdőszoba szellőzését gyakran figyelmen kívül hagyják az emberek. A rossz légáramlás miatt pedig a helyiség mindig párás lesz, ami előbb-utóbb penész kialakulásához vezethet. Ráadásul a folyamatos pára miatt egyes fa bútorok is deformálódhatnak. A legjobb megoldás erre egy páraelszívó ventilátor felszerelése, amit bármikor ki- be kapcsolhatunk.
8 Bordázott csempe a falakon
A textúrázott csempe nagyon látványos lehet, de csak addig, amíg használni nem kezdjük a fürdőszobát. Ezután ugyanis elkezdenek kiütközni a hátrányai. Például, ezeket a csempéket hihetetlenül nehéz tisztítani, és még ha rendszeresen meg is tesszük, akkor is maradhat szennyeződés a réseiben. Egy idő után ezeken penész képződik majd.
Jobban tesszük tehát, ha sima felületű csempét választunk, amit könnyű mosni és jobban visszaverik a fényt – ezáltal vizuálisan bővítik a fürdőszoba területét.
7 Sima csempe a padlón
A padlólapok esetében más a helyzet, itt már érdemesebb inkább textúrázott csempét vásárolni. Sokkal biztonságosabbak, mint a sima felületű csempék, különösen akkor, ha vizesek lesznek, nedvesség hatására ugyanis a sima felületű csempék korcsolyapályává változnak. Bár itt is igaz, hogy a sima felületű csempét könnyebb tisztítani, de ebben az esetben már az egészségünk és a biztonságunk is számít, különösen akkor, ha idős tagok is vannak a családban.
A padlót ráadásul gyakrabban és alaposabban tisztítjuk, mint a falakat, így ezen a területen a textúrázott csempék hátránya kevésbé fog kiütközni.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK
6 Kizárólag mennyezeti világítás
A megfelelő fényforrások hiánya két különböző problémához vezethet. Először is előfordulhat, hogy a mennyezeti fény nem lesz elég, és a szoba sarkaiban lévő bútorok túl árnyékosak lesznek.
Másodszor, túl sok fény ér bennünket felülről, ami különösen a kádas fürdéskor rendkívül zavaró lehet, amikor az ember legszívesebben csak hanyatt fekve lazítana a forróvízben. Ez persze nem könnyű, ha a mennyezetről kivakít bennünket a világítás. A tükrök fölött vagy egyes bútorokon elhelyezett LED-lámpák kényelmes légkört teremthetnek a fürdőben és extra segítséget nyújthatnak a borotválkozásban vagy a smink elkészítésében.
5 Szabadon hagyott csövek
Sok tulajdonos úgy dönt, hogy a biztonság és a könnyű szerelhetőség végett szabadon hagyja a csöveket. Ha valami szivárogni kezd, így azonnal látható és könnyen javítható.
Valójában azonban ez a megoldás az egész fürdőszoba összhatását tönkreteszi. Pláne, hogy ma már olyan modern anyagokból készülnek ezek a csövek, hogy a profi szakemberek által felszerelve több évtizeden át szivárgás nélkül működnek. Természetesen továbbra is érdemes olyan panelek mögé rejteni ezeket a csöveket, melyeken keresztül időnként azért ellenőrizhetők a csövek legfontosabb részei.
4 Fehér műanyag panelek
Azok a bátor emberek, akik úgy döntenek, hogy a falakba rejtik a csöveket, gyakran nagy műanyag panelekkel teszik hozzáférhetővé azokat. Ez praktikus és elengedhetetlen, mivel szükség esetén így könnyen javíthatók a csövek legfontosabb részei. Ezek a műanyag panelek azonban általában nagyon kilógnak a térből és tönkreteszik az összhatást.
Sokkal jobb megoldás ennél, ha a kis nyílást burkolathoz illő csempével fedjük be, de úgy, hogy továbbra is könnyedén leszedhető legyen. Az ilyen megoldások szabad szemmel láthatatlanok és mindig gyönyörűen fognak kinézni.
3 Nincs félretett extra csempe
Mindig fennáll annak a veszélye, hogy akár véletlenül, akár direkt (javításkor) összetörünk egy-két csempét a fürdőszobában. Na, de ki akarja ilyenkor néhány csempe miatt az egész fürdőt újraburkolni? Természetesen senki, de sajnos előfordulhat, hogy már nem található a boltokban olyan csempe, mint amit a több évvel ezelőtti felújítás során választottunk.
Ennek a problémának az elkerülése végett mindig célszerű felújítás során betárazni néhány extra csempéből, melyek aztán bármikor kéznél lesznek majd egy ilyen váratlan kellemetlenség esetén.
2 Szivárgásérzékelők hiánya
Miután rengeteg pénzt költöttünk a fürdőszobánkra, a legutolsó dolog, amit szeretnénk, hogy a szomszédaink felújítási költségeit is fedeznünk kelljen, ha egy esetlegesen rosszul felszerelt és szivárgó cső miatt elárasztjuk a lakásuk. Az emberek gyakran megfeledkeznek a szivárgásérzékelőkről, pedig ezek az eszközök nem túl drágák, a modernebb modellek pedig már értesítést is küldenek az okostelefonunkra, vagy akár teljesen képesek elzárni a vizet.
Ehhez természetesen nem csak érzékelőkre van szükség, hanem speciális szelepekre is, de akkor is megéri, mert így soha többé nem kell aggódnunk a szivárgás miatt még akkor sem, ha távol vagyunk az otthonunktól.
1 Zuhanyfüggöny helyett üveg
Sokan elavult megoldásnak tartják a zuhanyfüggönyöket, az üveget pedig nagyszerű választásnak. Valójában azonban a jó öreg zuhanyfüggöny nemcsak hogy a legolcsóbb választás, de a legjobb módja is annak, hogy megvédjük a fürdőszobánkat a zuhanyozás közben kifröcskölt víztől.
Az üvegajtóknak számos hátránya van, amelyekre az emberek folyamatosan panaszkodnak. A nem végig üveg például semmit sem véd a kifröccsenő víztől és továbbra is egy merő víz lesz majd a fürdő, míg a végig üveggel borított változatok kényelmetlenné teszik a zuhanyozást. Használhatunk persze tolóajtós változatot, de ezek gyakran eltörnek és sok esetben szivárognak is. Nem beszéltünk ráadásul arról a tényről, hogy az üvegajtókat folyamatosan, szinte minden zuhanyozás után tisztítani kell, ellenkező esetben nagyon rendetlennek tűnhetnek. Sokan tehát még mindig a zuhanyfüggönyökre esküsznek. Ezeket nem lehet eltörni, nem tudnak sérülést okozni, és ha koszosak, akkor csak egyszerűen bedobjuk őket a mosógépbe vagy újat veszünk helyettük.
Téged mely megoldások idegesítenek leginkább a saját vagy ismerőseid fürdőszobájában?
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK