-
-
1 A Bambiról szóló történet eredetileg nem gyerekmese volt
A híres magyar származású osztrák író, Felix Salten (Salzmann Zsigmond) eredeti regénye egészen másról szólt, mint a később bemutatott Disney mesefilm. Az író maga is lelkes vadász volt, ezért regényében erről az oldalról közelítette meg a történetet, különös hangsúlyt fektetve arra, hogy milyen félelmet érezhetnek az állatok, amikor az emberek megindulnak, hogy levadásszák őket. A sok sötét és érzelmileg nehéz jelenettel tarkított regényt véletlenül sem lehetett gyermekkönyvnek nevezni.
-
2 A brémai muzsikusok kétségbeesésükben gyűltek össze
A színes gyermekkönyvek és rajzfilmek után megszoktuk, hogy ennek a mesének a hőseit vidám karakterként ismertük meg, pedig a Grimm testvérek meséjében az állatok elmenekültek a gazdáiktól és csak véletlenül futottak egymásba. A macska, szamár és a kutya már túl öreg volt, ezrét a gazdájuk végezni akart velük, a kakast pedig levesbe akarták dobni.
HIRDETÉSHIRDETÉSHIRDETÉS -
3 A rút kiskacsa morális tanulsága
Hans Christian Andersen történetét az arisztokraták ihlették. Az író a karakterek megalkotásakor egy érdekes morális tanulságra igyekezett felhívni a figyelmet, melyet a saját életútja ihletett. A fiatal Andersent (ő a rút kiskacsa) ugyanis számtalanszor sértegették gyerekkorában, főként a származása miatt. Ezzel szemben azok az átlagemberek, akik sértegették őt, soha nem tettek le semmi említésreméltót az asztalra, és nem is válhattak naggyá, mivel nem nemes szülőktől származtak.
-
4 A csizmás kandúr korántsem volt olyan aranyos
Charles Perrault regényében a macska arra kényszerítette a királyt, hogy adja hozzá a lányát egy idegenhez, és megvezette a falusi embereket, ezért véletlenül sem lehetett aranyosnak vagy éppen nemesnek nevezni. Csak később, a rajzfilm- és mesefilmkészítők átiratai során változott meg minden és lett szerethető karakter.
-
5 A Grimm fivérek meséiben a nők rosszabbul viselkednek, mint a férfiak
A Grimm fivérek 200 meséjében 16 gonosz mostohaanyával és csak 3 gonosz mostohaapával találkozhatunk. A 23 gonosz női boszorkánnyal szemben a gonosz férfi varázslókból összesen 2 volt, és a mesékben a nők gyakran megcsalták és elárulták a férjeiket, míg a férfiak ezt nem tették meg.
HIRDETÉSHIRDETÉSHIRDETÉS -
6 A kis hableány egyik legőszintébb filmadaptációja Japánban készüt
A modern kishableány mesék boldog véget érnek, hogy a gyermekek könnyebben fel tudják dolgozni őket, pedig az eredeti mese ennek éles ellentéte volt: a főszereplő meghalt és tengeri hab lett belőle. A Walt Disney írói és animátorai kijavították ezt a szomorú véget, de az 1975-ös japán változat hű maradt az eredeti történethez.
-
7 Cheshire macska egy sajtról kapta a nevét
Lewis Carroll “Alice Csodaországban” című könyvének karakterét, és annak ikonikus mosolyát a Cheshire-ben (szülőhelyén) készülő tradicionális kerek sajtok ihlették.
-
Gyerekként legtöbbször meg sem fordul a fejünkben a kedvenc meséinkben elrejtett mélyebb jelentés, csak követjük és élvezzük a mesékben látott hősök kalandjait. Aladinnal együtt megyünk a varázslámpáért, Alice-zal együtt ugrunk be a nyúllyukba, és Hamupipőkével együtt táncolunk a bálban, távol minden problémától. Ahogy azonban idősödik az ember, egyre több újdonságot fedez fel ezekben a történetekben, egy idő után annyit, hogy már nem tud rájuk úgy nézni többé, mint korábban.
A Liked.hu-nál ismét meggyőződtünk arról, hogy bár az életkorral haladva továbbra is bérelt helyük van a szívünkben a kedvenc mesefilmjeinknek, azért már olyan oldalról is ismerjük őket vagy a bennük szereplő karaktereket, amiről régen azt sem tudtuk, hogy létezik.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK