18 hiba a Számkivetett című filmben, amit a legnagyobb rajongók sem vehettek észre

    Hihetetlen, de már 22 éve annak, hogy megjelent Robert Zemeckis különleges kaland-dráma filmje, Tom Hanks-szel a főszerepben. Valószínűleg mindenki látta már ezt az emberi akaraterőről és a túlélés iránti vágyról szóló filmet, talán többször is, hiszen ez nemcsak egy film, hanem egy olyan kifinomult műalkotás, ami örökké nézhető. Ennek ellenére legtöbbször még a sokadik megnézése után sem vesszük észre benne azokat a bakikat, melyeket véletlenül felejtettek benne a készítők.

    HIRDETÉS

    A Liked.hu-nál alaposan szemügyre vettük a filmet, hogy feltárjuk benne azokat a hibákat és hiányosságokat, amiken a nézők többségének valószínűleg átsiklott a tekintete. A cikk végén még néhány érdekességet is összegyűjtöttünk a filmről.

    • A film elején egy fiú szalad Moszkva utcáin, hogy kiszállítson egy csomagot. Híres moszkvai látnivalók mellett fut el: a Boldog Vazul-székesegyház, a Moszkvai Állami Egyetem, vagy például a Bol’shoy Kamennyy híd. A valóságban egy ilyen út jó 4-5 órába telt volna Moszkvában, és feltételezzük, hogy a fiú nem maratoni futó.

    Számkivetett Moszkva

    • A repülőgépen Chuck megnézni a menyasszonyától, Kellytől kapott ajándékot (zsebóra) majd ráteszi a könyöklő kisasztalára. Néhány képkockával később a kisasztal egy teljesen más pontján van az óra.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Számkivetett óra

    • Amikor a gép lezuhan, Chuck a repülő szélvédőjén keresztül figyeli, ahogy közeledik az óceán. Amikor a gép a vízbe ér, a főhős hátra zuhan a raktérbe, holott a fizika szabályai szerint előre kellett volna esnie, a pilótafülke felé, és valószínűleg azonnal meg is halt volna a becsapódástól.

    Számkivetett sziget

    • Amikor Chuck tutaja partot ér, a főhős feje az óceán felé néz, a következő jelentben azonban már a parttal párhuzamosan.

    Számkivetett zuhanás

    • Amikor Chuck felveszi az első partra sodort csomagot, láthatjuk, hogy semmi sem áll ki a vízből, a következő jelenetekben pedig már tiszta szikla a part. Ennek oka, hogy a távoli jeleneteket később forgatták és az árapály miatt ekkor már alacsonyabb volt a víz.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Számkivetett víz

    • Amikor Chuck először megtalálja a barlangot, nappal van, vagy legalábbis még jó néhány óra hátravan estig. Pár képkocka múlva azonban Chuck már naplementekor megy be a barlangba.

    Számkivetett hiba

    • Amikor a főhős először mászik fel a hegyre, a szakálla észrevehetően hosszabb, mint sok későbbi jelenetben, például amikor felfedezi és eltemeti Albert Miller holttestét.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Számkivetett szakáll

    • Amikor Chuck megnézi a halott pilóta pénztárcáját, egy bankjegy lóg ki belőle, de a következő jelenetben ennek már nyoma sincs, amikor közelről mutatják.

    Számkivetett blooper

    • A pénztárcában egy vezetői engedély is volt, amin Albert születési dátuma olvasható: 1949. 06. 19. Amikor azonban Chuck eltemeti a pilótát, azt karcolja a sziklába, hogy „1950-1995”.

    Számkivetett fail

    • Amikor Chuck hozzáméri Albert cipőjét a saját lábához, látható, hogy a lábujjai jócskán túlnyúlnak a cipőn. Amikor azonban néhány jelenettel később Chuck-ot a levágott orrú cipőben látjuk, már nyoma sincs ennek a különbségnek, és olyan, mintha a cipő az ő lábmérete lenne.

    Számkivetett cipő

    • A cipőhöz visszatérve egyébként a valóságban Chuck nem tudta volna levágni az orrát, mert ekkor még nem találta meg a korcsolyát. És ha mégis, akkor sem lenne elég éles ahhoz, hogy átvágja vele a bőrcipőt.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

    Számkivetett cipő2

    • A seb bekötözése érdekében Chuck az egyik korcsolya pengéjével elvágja a nadrágját. Ebben a jelenetben nincsen fűző a korcsolyán. Egy pillanattal később azonban mindkét korcsolyát láthatjuk, cipőfűzővel együtt. (ezek közül az egyiket Chuck le is veszi, hogy azzal kötözze le a sebet)

    Számkivetett érdekesség

    • Amikor Chuck dühében eldobja a röplabdát, az még mindig a csomagjában van, pedig egy korábbi jelenetben (amikor Chuck a sebét kötözi) már láthattuk a labdát a doboz nélkül.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Számkivetett Wilson

    • Amikor Chuck tüzet rak, és rákot eszik, láthatjuk, hogy a tűzben égő fát egyértelműen fűrésszel vágták el.

    Számkivetett tűz

    • Amikor Chuck a tutajon fekszik, és meglátja a mellette elhaladó teherhatót, az utolsó erejével kinyúl, hogy a legénység észrevegye őt. Ebben a pillanatban a kamera felülről mutatja a tutajt, és láthatjuk, hogy alatta halványzöld a víz, ami arra utal, hogy sekély, bár Chucknak ekkor elméletileg az óceán közepén kellett volna lennie. Nyilvánvaló tehát, hogy ezt a jelenetet egy víztartályban forgatták.

    Számkivetett megmentés

    • Amikor a film végén Chuck kirak egy térképet az autó motorháztetejére, a poros motorháztetőn láthatjuk az előző, sikertelen felvételekből származó ujjlenyomatokat.

    Számkivetett baki

    • A film végén számos hiba fedezhető fel az árnyakban. Először, amikor a pickup-os lányt oldalról mutatják, láthatjuk, hogy az árnyék pár centire a kocsi mögött ér véget, a következő pillanatban azonban már jó fél méterrel hosszabb, mint a kocsi. Érdemes figyelni az autó oldalát is, amit először teljesen megvilágít a nap, a következő jelenetben pedig már árnyékban van.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Számkivetett bakizás

    • Ezután, amikor a lány elhajt, Chuck kisétál a kereszteződés közepére, majd a távolba néz. Ekkor az árnyék még mögötte van, a következő jelenetben azonban már Chuck előtt, pedig nem fordult meg 180 fokkal – ezt ugyanis Chuck néhány másodperc múlva teszi meg. Nyilvánvaló tehát, hogy ezeket az utolsó jeleneteket több napig forgatták.

    Számkivetett kereszteződés

    Végezetül néhány érdekesség:

    • A forgatás 1998 és 2000 között zajlott, egy év szünettel. A forgatás közben Hanks 23 kg-ot hízott, hogy az átalakulása drámaibb legyen. Miután a film nagy részét leforgatták, egy évre félbeszakították a forgatást, hogy a színésznek legyen ideje lefogyni, illetve hajat és szakállat növeszteni, mintha tényleg több évet élt volna a szigeten.
    • Wilson karaktere teljesen véletlenül került a forgatókönyvbe. A film előkészítésekor William Broyles Jr. túlélési szakértőkkel konzultált, majd úgy döntött, hogy egy hétig egyedül fog élni a Kaliforniai-öböl egyik elszigetelt strandján. A forgatókönyvírónak tényleg magának kellett vizet és ételt keresnie, valamint menedéket építeni. Broyles rigókat fogott, és nyersen ette őket, majd megtanulta, hogyan kell kókuszdiót bontani. A bizarr kísérlete közben egy röplabdát sodort partra a víz, ez a pillanat inspirált a film főszereplőjének élettelen társát, aki a film egyik ikonikus karaktere lett. William Broyles Jr. egyhetes megpróbáltatása nagyban hozzájárult ahhoz, hogy élethűen tudják bemutatni a történetet.
    • A filmből nem derült ki, hogy mi volt abban a csomagban, amit Chuck nem bontott fel a szigeten. Ezt egész végig őrizte, majd le is szállította a címzettnek, ám a nő nem volt otthon, ezért az ajtó előtt hagyta. A nézők azonban nagyon kíváncsiak voltak rá, ezért egy riport közben megkérdezték a forgatókönyvírót, hogy mégis mi volt abban a csomagban, aki csak tréfásan annyit felelt: „egy műholdas telefon”.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK