-
-
Ha úgy érzed, hogy medúza csípett meg, az első és legfontosabb, hogy mihamarabb gyere ki a vízből. Ezután körülbelül 30 másodpercig öblögesd az adott területet ecettel, majd egy csipesz segítségével távolítsd el az esetlegesen ott maradt csápokat, és tedd forró vízbe az adott területet, vagy állj be a zuhany alá 20-45 percre.
Kisebb csípések esetén naponta mosd és tegyél hideg borogatást a sebre, súlyosabbak esetén azonban elkerülhetetlen, hogy orvoshoz menj vele.
-
Mindenekelőtt próbálj nyugodt maradni. Ne csinálj hirtelen mozdulatokat, és ne provokáld az állatot. Ha úgy látod, hogy a cápa támadásra készül, akkor tegyél meg mindent, hogy nagyobbnak tűnj.
Ha az elijesztés nem használ, és a cápa megtámad, próbáld megütni és megrúgni a lehető legérzékenyebb területein, például a kopoltyújánál. Soha ne fordíts neki hátat. Ha sikerült elijesztened, lassan ússz ki a partra anélkül, hogy hirtelen mozdulatokat végeznél.
HIRDETÉSHIRDETÉSHIRDETÉS -
Ha úgy érzed, hogy medve lehet a közelben, akkor kelts minél nagyobb hangzavart. Beszélj hangosan magadban, énekelj, vagy üss össze két követ. Ha már látod is az állatot, soha ne fordíts neki hátat és ne is nézz a szemébe. Hirtelen mozdulatok nélkül távolodj el a veszélyzónától.
Ha medve megtámad, és rád akarja vetni magát, feküdj le a földre és tegyél úgy, mintha meghaltál volna. Magzatpózban védekezve a két legérzékenyebb területedet, a fejedet és a hasadat is védheted. Maradj minél tovább mozdulatlan, egészen addig, amíg biztos nem vagy benne, hogy a medve már távol jár.
-
Ne kockáztasd fölöslegesen az életed, inkább csak add át a rablónak az autót. Legtöbb esetben a tolvajt kizárólag az autó érdekli, ezért nem forog veszélyben az életed. Ha gyerekek is vannak veled a kocsiban, akkor először mindig őket szállítsd ki a kocsiból, és csak után szállj ki te is. Ha a rabló azt követeli, hogy ülj át az anyósülésre, semmilyen körülmények között se maradj a kocsiban, és tegyél meg mindent azért, hogy kiszállj és elmenekülj a járműből.
HIRDETÉSHIRDETÉSHIRDETÉS -
Ha váratlanul egy autó csomagtartójában találod magad, ne ess kétségbe: többféle módon is ki lehet szabadulni belőle. Először is húzd meg a csomagtartó vészkioldó karját. Ha ez nem működik vagy nincs, akkor húzd meg a csomagtartó zárjának kioldó kábelét. Alternatív megoldásként kitörheted még továbbá a hátsólápákat, amivel felkeltheted más emberek figyelmét, vagy visszamászhatsz az autó utasterébe a hátsóüléseken keresztül. Ehhez csak annyi a dolgot, hogy a testedet kitámasztva, a lábaid segítségével nyomd előre az üléseket.
-
Fagyási sérülés esetén az érintett terület először piros színűvé válik és fájni kezd, majd kifehéredik és megkeményedik. Ha ilyen sérülést szenvedsz, tekerd be a bőröd egy száraz ruhával, és véletlenül se kezdd el dörzsölni, ez ugyanis csak súlyosbítja a helyzetet. A száraz, tiszta ruha segít megvédeni a fagyott területet a külső hatásoktól.
Ezután menj olyan helyre, ahol tudsz vizet melegíteni. Nem kell túl forró: az ideális hőmérséklet 43°C. Lefagyott kéz esetén mindig először az egészséges kéz segítségével ellenőrizd a víz hőfokát, hogy elkerüld a sebesült végtag további sérüléseit. Ezt követően lassan engedd bele a vízbe a sérült testrészt, majd várj, amíg láthatóan meg nem változik a színe és újra érezni kezded vele a tapintást.
-
Testünk leggyakoribb reakciója egy veszélyhelyzet esetén általában a menekülés. Ez egy olyan állapot, amikor az agyunk a pillanat tört része alatt felméri a veszélyt, és úgy állapítja meg, hogy mivel nem képes felvenni vele a harcot, ezért jobb, ha menekülőre fogja a dolgot. Akadnak azonban olyan veszélyes helyzetek, amiket nem lehet simán meneküléssel megoldani, és olyan is van, aminél a menekülés épp az egyik legrosszabb, amit tehetünk.
A Liked.hu-nál összegyűjtöttünk néhány tippet és tanácsot, ami elmagyarázzák, hogy a higgadtságon túl mi a legjobb, amit a különféle veszélyhelyzetekben tehetünk.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK